1. Elsa Schiaparelli jako jedna z pionierskich włoskich projektantek w 1937 roku zasłynęła z bardzo pomysłowej kolekcji kapeluszy, którą nazwała trzeba przyznać dość przewrotnie - "Shoe". Co ma wspólnego but i kapelusz? Elsa pokazuję, że takie połączenie może być bardzo zabawne, nowatorskie, inspirujące i wbrew pozorom użytkowe!
2. Strojne kapelusze są nieodłącznym elementem stroju w kulturze angielskiej. Na uroczystościach typu ślub, chrzciny, wyścigi konne i tym podobne wszystkie Angielki zakładają ozdobne kapelusze czyniąc swój strój bardziej odświętnym. Dlatego tak bardzo wyczekiwano, a później żywo komentowano nakrycia głowy na ślubie księcia Williama i księżnej Kate. Największą uwagę zwróciła księżniczka Eugenia i księżniczka Beatrice pokazując się w kapeluszach projektu Philipa Tracy'ego. Po ślubie Beatrice wystawiła na licytacje swój kapelusz, który został sprzedany za 131,468$. Pieniądze zostały przekazane na UNICEF.
3. Pozostając w królewskich klimacie warto napisać o królowej Elżbiecie II, którą bez kapelusza trudno zobaczyć. Królowa wybiera przeważnie komplet składający się z żakietu i spódnicy za kolano, a do tego pasujący kolorystycznie kapelusz. Zawsze wygląda stosownie do okazji.
4. Teraz postać, która jest zdecydowanie jedną z moich najulubieńszych. Carmen Miranda - brazylijska piosenkarka, aktorka, tancerka. Na przełomie lat 40 i 50 występowała w najbardziej popularnych i zarazem dość kiczowatych musicalach oraz filmach, w których nosiła interesujące nakrycia głowy. Były to swego rodzaju bukiety zrobione z owoców, kwiatów, biżuterii, wiązane jedwabnymi chustami, ogółem bardzo bogate i multi-kolorowe. Szał!
5. Cofamy się do XVIII wieku. Panie nakładały na wysokie koki.. statki! Modele były wręcz gigantyczne, utrudniały utrzymanie równowagi, ale im większy model tym większa duma i reputacja właścicielki. Głowa pań miała odgrywać role dzioba, czyli "twarz statku" - najbardziej reprezentatywną część morskiego transportu.
6. Marc Jacobs w kolekcji jesień zima dla Louis Vuitton pokazał nietypowe nakrycie głowy. Zwykły kapelusz czy okrągły toczek to nie na miarę kreatora dla LV! Na głowach modelek zamocował królicze uszy, które wystawały z wysokich koków. Madonna zaprezentowała się w takich uszach na Costiume Institute Gala w Metropolitan Museum w 2009 roku. Wyszło kosmicznie.
7. Zostawmy odważną Madonne i przyjrzyjmy się balu maskowemu zorganizowanego przez Trumana Capota w 1966 roku. Ten słynny czarno-biały bal przyciągnął całą towarzyską śmietankę lat 60. Goście świetnie się bawili oczywiście w maskach na oczach. Moim zdaniem na ciekawy pomysł wpadła Candince Bergen zakładając raczej połączenie maski z toczkiem, w kształcie pyszczka puszystego króliczka.Wyszło pomysłowo, elegancko i z humorem. Czyżby Marc czerpał inspiracje z roku 66 ubiegłego wieku? ;)
8. Cher jest kobietą, która naprawdę rozumie siłę nakrycia głowy w scenicznej kreacji. Bob Mackie zaprojektował dla niej całą kolekcję strojów w jej show The Sonny & Cher Comedy Hour a później dla jej solowego show. Gdy raz widziało się jej piórowy kapelusz i kuse wdzianko nie da się o tym szybko zapomnieć.
9. Pisząc o kapeluszach myślę, że karygodnym błędem byłoby nie napisać o najsłynniejszej projektantce wszech czasów, czyli o Coco Chanel. Projektantka zaczynała przecież od kolekcji kapeluszy, które reprezentowała w ówczesnych journalach. Później sama chętnie pokazywała się w różnych jego różnych formach.
10. Nigdy nie zapomnę wdzięcznej roli Elizy Doolitte w My Fair Lady, w którą wcieliła się Audrey Hepburn. Kapelusz głównej bohaterki podczas sceny na wyścigach konnych w Ascot był po prostu zjawiskowy. Ogromny, z dużym sztywnym rondlem, ozdobiony gustownie kwiatami i piórami nie dawał pozostałym przejść obok Audrey obojętnie.
Ten kapelusz jest projektu samego Sir Cecil Beaton'a
11. Po raz kolejny siłę kapelusza dobrze rozumie kobieta z wyższych sfer, z dobrego domu i z nienagannymi manierami. Jackie Bouveir Kennedy w strojach była klasyczna i nieco oszczędna, ale daleko jej do minimalizmu czy do przesadnej chłopięcości. Najczęściej wybierała średniej wielkości okrągłe toczki w jednym kolorze.12. Tym razem kapelusz, którego rodzaj wszyscy znamy oraz który za pomocą jednej reklamy stał się znany jeszcze bardziej. Reklama papierosów Marlboro przedstawia się następująco: przystojny mężczyzna z trzydniowym zarostem w czerwonej koszuli i w kowbojskim kapeluszu zaciąga się długim idealnym papierosem. Marlboro Man. Tak ów mężczyznę później ochrzczono. Jego twarz w tym kapeluszu stała się na tyle kultowa, że w kolejnych latach Ronald Reagan oraz George W. Bush z różnym skutkiem próbowali kopiować taki wizerunek.
13. Beret Che Guevary można uznać również za nakrycie głowy, które trwale zapisało się w historii mody oraz w historii propagandy politycznej. Czarny zwykły beret z małą czerwoną gwiazdką na przodzie stał się symbolem rewolucji, buntu i przemiany. Całkiem niedawno sieciówka C&A wplątała się w nieciekawą wojnę z internautami. Marka wprowadziła do swojego asortymentu koszulki z wizerunkiem wspomnianego mężczyzny. Klienci w sieci się wzburzyli oskarżając firmę o promowanie "komunistycznego mordercy". Jak widać nakrycia głowy i wizerunki osób, które je zakładają nie zawsze wzbudzają pozytywne emocje.
14. Lady Gaga słynie z ekstrawaganckich i często kontrowersyjnych kostiumów i rzecz jasna nakryć głowy. Tutaj naprawdę zaszalała. No ale.. jej to pasuje:)
15. Każda z bohaterek serialu "Seks w wielkim mieście" wyróżniała się charakterem, sposobem pozyskiwania mężczyzn, statusem społecznym i przede wszystkim garderobą. Samantha była w swoich kreacjach była odważna, seksowna, pociągająca i jednocześnie tajemnicza. Patricia Field, główna stylistka serialu (i dwóch części filmu) wiedziała, że taki kapelusz idealnie dopasuje się do sposobu bycia Pani Jones.
16. Oglądając zdjęcia z inauguracji Baracka Obamy nie wiem dlaczego, ale bardzo dobrze zapamiętałam kreację Arethy Franklin. Szary płaszcz, szare rękawiczki i szary wełniany toczek z wielką kokardą na przodzie. Wydawać by się mogło, że może to wyglądać śmiesznie, a tymczasem piosenkarka prezentowała się naprawdę bardzo gustownie.
17. Sophia Loren jako jedna z najgorętszych gwiazd filmowych lat 50 i 60 również chętnie pokazywała się w kapeluszach. Zwykle jej sceniczne kreacje były kojarzone z kobiecą figurą, podkreślaną przez dopasowane sukienki, pełnymi ustami i właśnie szerokimi kapeluszami. Tutaj kilka zdjęć z różnych okresów. Moim zdaniem kapelusz jej służy:)
18. I ostatnia już gwiazda Hollywood. Marlene Dietrich chętnie pozowała w smokingu i jedwabnym cylindrze. Męski styl przemycił się do kobiecej garderoby m,in. dzięki Coco Chanel, który jak widać z łatwością zaadaptowała aktorka. Marlene była prawdziwą damą, a damy w latach 40 bez nakrycia głowy po prostu... nie były damami. ;)
krótki filmik ze zdjęciami M.D. glównie w kapeluszach i toczkach
19. Na koniec dwa kapelusze z innej bajki:) "The cat in the hat", czyli po polsku Kot Prot (?) jest książką dla dzieci, w której głównym bohaterem jest kot (wow!). Przygody kota, który najpierw psoci z dwójką pociesznych dzieci, a później naprawia wszystkie szkody zanim do domu wróci mama zostały pokochane przez maluchy na całym świecie. A czapka kota, czyli długa tuba w biało-czerwone paski jest do dziś jedną z najczęstszych czapek, które zakładają gwiazdy na imprezę Halloween..
20. Kapelusz pod ostatnim numerem to kapelusz, który według niektórych powinien znaleźć się co najmniej w pierwszej trójce. Tiara w filmie "Harry Potter i kamień filozoficzny" to mały pomocnik profesor McGonagall. Kapelusz mówi wierszem przyporządkowując nowych uczniów do jednego z czterech domów Hogwartu. Jest niemal czarny, brudny, stary i widać, że już niejednego młodego przybysza odpowiednio przydzielił. Pamiętam jak za dzieciaka bardzo chciałam taki mieć! I oczywiście marzyłam o Gryffindorze!:)
Zdaję sobie sprawę, że zaprezentowana przeze mnie dwudziestka nie jest dla każdego zgodna z jego wyobrażeniami i na pewno nie reprezentuje wszystkich interesujących nakryć głowy. Mimo, że moje dwie dziesiątki nie wyczerpują tematu mam nadzieję, że czytało się szybko i miło, a także, że dowiedzieliście się co nieco. Jeśli przychodzi Wam do głowy model, o którym nie napisałam proszę napiszcie w komentarzach. :)
Swietny artykul! Moglas dodac cos o fedorze - gangsterkim kapeluszu i dodac jakies zdjecie Matta Bomera na zachete :P https://www.google.com/search?q=white+collar&espv=210&es_sm=91&tbm=isch&source=lnms&sa=X&ei=hMcpU5CaKIrIyAH1pYHQCA&ved=0CAgQ_AUoAg&biw=1283&bih=706&dpr=0.9#q=matt+bomer+with+hat&tbm=isch
OdpowiedzUsuńMiss you :*