18 marca 2014

Z cyklu znam się na modzie: "20 najbardziej znanych nakryć głowy w świecie mody i kultury"

Nakrycie głowy to "dodatek" do naszego ubioru, o którym raczej przypominamy sobie gdy temperatura spada poniżej zera. Wtedy zakładamy czapki, nauszniki, kaptury aby ogrzewały nas gdy na dworze jest naprawdę zimno. Jednak naszej głowie nie przysługują tylko wełniane czapy, ale bardziej eleganckie wariacje nakrycia. Są osoby, które znają siłę i urok jaki mają w sobie kapelusze, toczki, fedory i wszystkie pozostałe bardziej wysublimowane przykrycia naszej czupryny. Chciałabym przedstawić moją subiektywną dwudziestkę, w której prezentuję najbardziej znane, najlepiej zapamiętane i w niektórych przypadkach ponadczasowe nakrycia głowy noszone przez gwiazdy kina, mody i szeroko pojętej kultury światowej.

1. Elsa Schiaparelli jako jedna z pionierskich włoskich projektantek w 1937 roku zasłynęła z bardzo pomysłowej kolekcji kapeluszy, którą nazwała trzeba przyznać dość przewrotnie - "Shoe". Co ma wspólnego but i kapelusz? Elsa pokazuję, że takie połączenie może być bardzo zabawne, nowatorskie, inspirujące i wbrew pozorom użytkowe!



2. Strojne kapelusze są nieodłącznym elementem stroju w kulturze angielskiej. Na uroczystościach typu ślub, chrzciny, wyścigi konne i tym podobne wszystkie Angielki zakładają ozdobne kapelusze czyniąc swój strój bardziej odświętnym. Dlatego tak bardzo wyczekiwano, a później żywo komentowano nakrycia głowy na ślubie księcia Williama i księżnej Kate. Największą uwagę zwróciła księżniczka Eugenia i księżniczka Beatrice pokazując się w kapeluszach projektu Philipa Tracy'ego. Po ślubie Beatrice wystawiła na licytacje swój kapelusz, który został sprzedany za 131,468$. Pieniądze zostały przekazane na UNICEF.



3. Pozostając w królewskich klimacie warto napisać o królowej Elżbiecie II, którą bez kapelusza trudno zobaczyć. Królowa wybiera przeważnie komplet składający się z żakietu i spódnicy za kolano, a do tego pasujący kolorystycznie kapelusz. Zawsze wygląda stosownie do okazji.




4. Teraz postać, która jest zdecydowanie jedną z moich najulubieńszych. Carmen Miranda - brazylijska piosenkarka, aktorka, tancerka. Na przełomie lat 40 i 50 występowała w najbardziej popularnych i zarazem dość kiczowatych musicalach oraz filmach, w których nosiła interesujące nakrycia głowy. Były to swego rodzaju bukiety zrobione z owoców, kwiatów, biżuterii, wiązane jedwabnymi chustami, ogółem bardzo bogate i multi-kolorowe. Szał!




5. Cofamy się do XVIII wieku. Panie nakładały na wysokie koki.. statki! Modele były wręcz gigantyczne, utrudniały utrzymanie równowagi, ale im większy model tym większa duma i reputacja właścicielki. Głowa pań miała odgrywać role dzioba, czyli "twarz statku" - najbardziej reprezentatywną część morskiego transportu.


6. Marc Jacobs w kolekcji jesień zima dla Louis Vuitton pokazał nietypowe nakrycie głowy. Zwykły kapelusz czy okrągły toczek to nie na miarę kreatora dla LV! Na głowach modelek zamocował królicze uszy, które wystawały z wysokich koków. Madonna zaprezentowała się w takich uszach na Costiume Institute Gala w Metropolitan Museum w 2009 roku. Wyszło kosmicznie.


7. Zostawmy odważną Madonne i przyjrzyjmy się balu maskowemu zorganizowanego przez Trumana Capota w 1966 roku. Ten słynny czarno-biały bal przyciągnął całą towarzyską śmietankę lat 60. Goście świetnie się bawili oczywiście w maskach na oczach. Moim zdaniem na ciekawy pomysł wpadła Candince Bergen zakładając raczej połączenie maski z toczkiem, w kształcie pyszczka puszystego króliczka.Wyszło pomysłowo, elegancko i z humorem. Czyżby Marc czerpał inspiracje z roku 66 ubiegłego wieku? ;)


8. Cher jest kobietą, która naprawdę rozumie siłę nakrycia głowy w scenicznej kreacji. Bob Mackie zaprojektował dla niej całą kolekcję strojów w jej show The Sonny & Cher Comedy Hour a później dla jej solowego show. Gdy raz widziało się jej piórowy kapelusz i kuse wdzianko nie da się o tym szybko zapomnieć.


9. Pisząc o kapeluszach myślę, że karygodnym błędem byłoby nie napisać o najsłynniejszej projektantce wszech czasów, czyli o Coco Chanel. Projektantka zaczynała przecież od kolekcji kapeluszy, które reprezentowała w ówczesnych journalach. Później sama chętnie pokazywała się w różnych jego różnych formach.



10. Nigdy nie zapomnę wdzięcznej roli Elizy Doolitte w My Fair Lady, w którą wcieliła się Audrey Hepburn. Kapelusz głównej bohaterki podczas sceny na wyścigach konnych w Ascot był po prostu zjawiskowy. Ogromny, z dużym sztywnym rondlem, ozdobiony gustownie kwiatami i piórami nie dawał pozostałym przejść obok Audrey obojętnie.

Ten kapelusz jest projektu samego Sir Cecil Beaton'a
11. Po raz kolejny siłę kapelusza dobrze rozumie kobieta z wyższych sfer, z dobrego domu i z nienagannymi manierami. Jackie Bouveir Kennedy w strojach była klasyczna i nieco oszczędna, ale daleko jej do minimalizmu czy do przesadnej chłopięcości. Najczęściej wybierała średniej wielkości okrągłe toczki w jednym kolorze.




12. Tym razem kapelusz, którego rodzaj wszyscy znamy oraz który za pomocą jednej reklamy stał się znany jeszcze bardziej. Reklama papierosów Marlboro przedstawia się następująco: przystojny mężczyzna z trzydniowym zarostem w czerwonej koszuli i w kowbojskim kapeluszu zaciąga się długim idealnym papierosem. Marlboro Man. Tak ów mężczyznę później ochrzczono. Jego twarz w tym kapeluszu stała się na tyle kultowa, że w kolejnych latach Ronald Reagan oraz George W. Bush z różnym skutkiem próbowali kopiować taki wizerunek.


13. Beret Che Guevary można uznać również za nakrycie głowy, które trwale zapisało się w historii mody oraz w historii propagandy politycznej. Czarny zwykły beret z małą czerwoną gwiazdką na przodzie stał się symbolem rewolucji, buntu i przemiany. Całkiem niedawno sieciówka C&A wplątała się w nieciekawą wojnę z internautami. Marka wprowadziła do swojego asortymentu koszulki z wizerunkiem wspomnianego mężczyzny. Klienci w sieci się wzburzyli oskarżając firmę o promowanie "komunistycznego mordercy". Jak widać nakrycia głowy i wizerunki osób, które je zakładają nie zawsze wzbudzają pozytywne emocje.


14. Lady Gaga słynie z ekstrawaganckich i często kontrowersyjnych kostiumów i rzecz jasna nakryć głowy. Tutaj naprawdę zaszalała. No ale.. jej to pasuje:)


15. Każda z bohaterek serialu "Seks w wielkim mieście" wyróżniała się charakterem, sposobem pozyskiwania mężczyzn, statusem społecznym i przede wszystkim garderobą. Samantha była w swoich kreacjach była odważna, seksowna, pociągająca i jednocześnie tajemnicza. Patricia Field, główna stylistka serialu (i dwóch części filmu) wiedziała, że taki kapelusz idealnie dopasuje się do sposobu bycia Pani Jones.


16. Oglądając zdjęcia z inauguracji Baracka Obamy nie wiem dlaczego, ale bardzo dobrze zapamiętałam kreację Arethy Franklin. Szary płaszcz, szare rękawiczki i szary wełniany toczek z wielką kokardą na przodzie. Wydawać by się mogło, że może to wyglądać śmiesznie, a tymczasem piosenkarka prezentowała się naprawdę bardzo gustownie.


17. Sophia Loren jako jedna z najgorętszych gwiazd filmowych lat 50 i 60 również chętnie pokazywała się w kapeluszach. Zwykle jej sceniczne kreacje były kojarzone z kobiecą figurą, podkreślaną przez dopasowane sukienki, pełnymi ustami i właśnie szerokimi kapeluszami. Tutaj kilka zdjęć z różnych okresów. Moim zdaniem kapelusz jej służy:)




18. I ostatnia już gwiazda Hollywood. Marlene Dietrich chętnie pozowała w smokingu i jedwabnym cylindrze. Męski styl przemycił się do kobiecej garderoby m,in. dzięki Coco Chanel, który jak widać z łatwością zaadaptowała aktorka. Marlene była prawdziwą damą, a damy w latach 40 bez nakrycia głowy po prostu... nie były damami. ;)




krótki filmik ze zdjęciami M.D. glównie w kapeluszach i toczkach

19. Na koniec dwa kapelusze z innej bajki:) "The cat in the hat", czyli po polsku Kot Prot (?) jest książką dla dzieci, w której głównym bohaterem jest kot (wow!). Przygody kota, który najpierw psoci z dwójką pociesznych dzieci, a później naprawia wszystkie szkody zanim do domu wróci mama zostały pokochane przez maluchy na całym świecie. A czapka kota, czyli długa tuba w biało-czerwone paski jest do dziś jedną z najczęstszych czapek, które zakładają gwiazdy na imprezę Halloween..


20. Kapelusz pod ostatnim numerem to kapelusz, który według niektórych powinien znaleźć się co najmniej w pierwszej trójce. Tiara w filmie "Harry Potter i kamień filozoficzny" to mały pomocnik profesor McGonagall. Kapelusz mówi wierszem przyporządkowując nowych uczniów do jednego z czterech domów Hogwartu. Jest niemal czarny, brudny, stary i widać, że już niejednego młodego przybysza odpowiednio przydzielił. Pamiętam jak za dzieciaka bardzo chciałam taki mieć! I oczywiście marzyłam o Gryffindorze!:)



Zdaję sobie sprawę, że zaprezentowana przeze mnie dwudziestka nie jest dla każdego zgodna z jego wyobrażeniami i na pewno nie reprezentuje wszystkich interesujących nakryć głowy. Mimo, że moje dwie dziesiątki nie wyczerpują tematu mam nadzieję, że czytało się szybko i miło, a także, że dowiedzieliście się co nieco. Jeśli przychodzi Wam do głowy model, o którym nie napisałam proszę napiszcie w komentarzach. :)

1 komentarz:

  1. Swietny artykul! Moglas dodac cos o fedorze - gangsterkim kapeluszu i dodac jakies zdjecie Matta Bomera na zachete :P https://www.google.com/search?q=white+collar&espv=210&es_sm=91&tbm=isch&source=lnms&sa=X&ei=hMcpU5CaKIrIyAH1pYHQCA&ved=0CAgQ_AUoAg&biw=1283&bih=706&dpr=0.9#q=matt+bomer+with+hat&tbm=isch
    Miss you :*

    OdpowiedzUsuń

nRelate Posts Only