4 listopada 2013

Z cyklu "Znam się na modzie": Barbara "Babe" Paley

BARBARA "BABE" PALEY 


1. Ojciec Barbary, Dr Harvey Cushing był słynnym neurochirurgiem, jednym z pionierów w leczeniu nowotworów mózgu. Wykładał na Harvardzie oraz Yale. Jej dwie siostry wyszły za mąż za bardzo bogatych i wysoko postawionych mężczyzn tamtejszych czasów (siostra Minnie Cushing poślubiła milionera i filantropa Vincenta Astona , a siostra Betsey Cushing wyszła za Jamesa Roosvelta, syna prezydenta Franklina D. Roosvelta...[później za J. Whitneya]). W 1934 ukończyła Winsor School w Bostonie a debiutując wraz ze wspomnianym wcześniej synem Roosvelta na balu w Białym Domu dała sobie początek swojej społecznej kariery.

 
Franklin Delano Roosevelt z Babe 

2. W 1934 roku los na chwile odwrócił się od niej. Miała bardzo poważny wypadek samochodowy, w którym jej twarz została niemalże całkiem zniszczona. Dzięki wpływom ojca i jego pozycji w środowisku medycznym przeszła rekonstrukcję chirurgiczną i odbudowę prawie całego uzębienia. Wypadek nie przeszkodził jej w dostatnim życiu. Niedługo później została okrzyknięta najpiękniejszą kobietą Ameryki.

Vogue 1946r.

3. Cztery lata później, w 1938 roku Barbara dostaje prace w Vogue jako redaktor mody. Posada daje jej dostęp do markowych ubrań sławnych projektantów. Jej styl staję się wyrazisty i bardzo nowoczesny. W 1941 roku magazyn Times umieścił ją na drugiej pozycji najlepiej ubranych kobiet. Na takiej liście gościła łącznie 14 razy, z czego 13 razy była zawsze w pierwszej dziesiątce.

fot. Edwin Blumfeld, Vogue 1947. "Ma najbardziej świecącą skóre twarzy jaką sobie można wyobrazić. Tylko Velasquez mogłby odzwierciedlić ten kolor na płótnie".

4. W roku 1940 bierze ślub z dziedzicem fortunny Stanleyem Grafton Mortimer. Mają razem dwójkę dzieci: córkę Amandę Jay Mortimer i Stanleya Grafton Mortimer III (pseudonim Tony). Z niektórych informacji wynika, że Barbara zaniedbywała dzieci, ponieważ była całkowicie poświęcona budowaniu swojej kariery. Męża traktowała jako niekończące się źródło utrzymania. Ich związek rozpadł się po sześciu latach. Pozostali przyjaciółmi.

Ślub z Stanleyem Graftonem Mortimerem

5. Po rozwodzie Barbara została wysłana przez redakcję do Paryża. Tam poznała m.in. Christiana Diora, Coco Chanel czy Jacques Fath. W Paryżu na sesji fotograficznej powstało jej najbardziej popularne zdjęcie. Barbara ubrana jest w czarno-błękitną sukienkę, a wokół jej szyi i nadgarstka wiją się sznury pereł, co przez magazyn zostało pomysłowo nazwane "wyścigiem bransoletek". Cała uwaga skupia się jednak na jej dłoni - czerwone długie paznokcie, dymiący papieros i.. 21 karatowy diament. Zdjęcie wykonał Horst P. Horst, którego znamy z słynnego zdjęcia Marilyn Monroe.


1946r.

6. Pani Mortimer zmienia nazwisko na Paley biorąc ślub z Williamem S. Paleyem. Małżeństwo niosło korzyści dla obu ze stron: oboje sławni chcieli być bardziej sławni. Taka prosta kalkulacja. Oboje gwarantowali sobie bogactwo, bezpieczeństwo i światowość. Pan Paley był szefem CBS, czyli Columbia Broadcasting System, głównej stacji radiowej i telewizyjnej w Stanach Zjednoczonych. Para zamieszkała w St. Regins w Hotelu własności siostry Babe i jej drugiego męża Jocka Whitneya. Jej apartament został zaprojektowany przez Billego Baldwina.Wkrótce Barbara urodziła Williamowi dwójkę dzieci.


7. Małżeństwo Babe z Willem nie należało do idealnych. Pan Paley zdradzał żonę na prawo i lewo, pragnął tylko pieniędzy i pięknych kobiet. Ona zaś (jak to słaba kobieta) dużo cierpiała. Kochała go i jednocześnie nienawidziła. Zwierzała się ze swoich problemów bliskim przyjaciołom w tym Trumanowi Capotowi (była jedną z jego "łabędzi"), który rozpowiedział wszystkim o jej kryzysie małżeńskim. Barbara chciała dwa razy popełnić samobójstwo. Raz chciała wziąć tabletki nasenne, innym razem przeciąć sobie żyłę w nadgarstku. Tutaj z pomocą przyszedł Truman, który przekonał ją do pozostania przy życiu tymi słowami: "Zobacz, nie masz pieniędzy, a masz czwórkę dzieci. Pomyśl o nich. Potraktuj siebie jako pracę, Twoja praca to bycie żoną Williama Paleya, najlepsza praca na świecie". 

Babe i William wychodzą z restauracji La Cote Basque. Jedyne zdjęcie, na którym Babe ma tak szeroki uśmiech.

8. Babe co roku gości w czołówce International Best-Dressed List. W 1952 uzyskuje miano Hall of Fame. Jest pod nieustanną kontrolą społeczeństwa i mediów, które kreuję z niej nierealistyczny obraz bogini mody. Babe wpada w poważny nałóg papierosowy. Jej stan zdrowia się pogarsza.

Gloria Guinness, William i Babe Paley na Czarno-Białym Balu Trumana Capota w 1966r.

9. Nie udzielała wywiadów. Wyjątek zrobiła dla WWD w swojej posiadłości w 1963 roku. Tylko z niego możemy dowiedzieć się czegoś naprawdę "od niej". Cała reszta to informacje osób, które ją znały. Barbara mówi w wywiadzie, że bardzo lubi spodnie - "Jestem jedną z tych osób, które wolą nosić spodnie, szczególnie w domu". Czego nie lubi? "Nie lubię bali charytatywnych. Moim zdaniem to istne piekło". Dowiadujemy się także, że nie przepada za Pop Artem. A jakaś modowa rada? Proszę bardzo: "Elegancja jest najlepszym uwodzeniem. Jest to zdecydowanie najważniejszy wymóg".10. Największą zaś tragedią dla Babe było ujawnienie jej sekretów przez Trumana Capota w jego książce "Wysłuchane modlitwy". Miało to służyć i pomóc Barbarze aby rozwiodła się z Williamem i aby wszyscy zobaczyli jak bardzo cierpi. Jednak Babe nie chciała rozwodu i Państwo Paley nigdy więcej nie odezwali się do Trumana. Był jeden wyjątek kiedy Babe odpowiedziała Trumanowi "Cześć". Zapytana dlaczego to zrobiła, odpowiedziała, że nieodpowiedzenie byłoby niegrzeczne.

Z Trumanem Capotem

11. Babe dzięki swojemu wyczuciu stylu, gustowi i smaku w zestawianiu ubrań z dodatkami stała się ikoną mody. Pisano o niej w każdej kobiecej gazecie. Nie zdawała sobie sama z tego sprawy. Gdy podczas jednego ze spacerów przypadkowo zawiązała chustkę wokół rączki torebki, następnego dnia na ulicach pojawiły się tysiące powiewających chustek przy torebkach w absolutnie wszystkich kolorach tęczy. I to wszystko działo się tak szybko i bez internetu;)

"The Paleys"

12. Barbare "Babe" Paley należy zapamiętać jako zdecydowanie jedną z najlepiej ubranych dam Ameryki w latach 40 i 50tych. Była ikoną, chodzącą pięknością, muzą i inspiracją. Zmarła na raka płuc (papierosy!!) w wielku 63 lat. Moim zdaniem bardzo młodo.. Warto również zapamiętać co powiedział o niej Oscar de la Renta: "Cokolwiek ubierze, ubierze to w taki sposób, że nigdy tego 
nie zapomnisz". 

Babe i William kilka miesięcy przed jej śmiercią

fot. Alexander Liberman, 1942r.źródła: vogue.com, google.com, wikipedia

5 komentarzy:

 1. mało słyszałam o tej kobiecie,ale była bardzo ładna!

  OdpowiedzUsuń
 2. pije kakao i czytam i zachwycam się zdjęciami, mam nadzieje że cykl bedzie się rozwijał :)
  sprawiłaś mi ogromną przyjemność tym postem :)

  OdpowiedzUsuń
 3. nie słyszałam nic o tej kobiecie, ale dobrze jest wiedzieć :)
  będzie wiecej takich postów? :>

  OdpowiedzUsuń
 4. Wspaniały mix!!! pieknie
  pozdrawiam:* i zapraszam na nowy post
  OLA

  OdpowiedzUsuń

nRelate Posts Only