12 maja 2014

Z cyklu "Znam się na modzie": film o modzie polskiej

     Mam dla Was perełkę. Polski film dokumentalny o modzie polskiej! Opowiedziany chronologicznie od lat czterdziestych aż do przełomowego roku 1989 jest znakomitą dawką wiedzy o tym jak wyglądał przemysł modowy w czasach PRLu. Ta pigułka informacji jest wprawdzie niewielka, ale postacie występujące w filmie i materiały archiwalne dają naprawdę dużą dawkę inspiracji. Mamy tutaj Jerzego Antkowiaka, który świetnie opowiada kilka anegdot ze swojej pracy w Modzie Polskiej, jest Barbara Hoff, o której pisałam już kiedyś w osobnym poście, jest Grażyna Hase, Hanna Gajos, Halina Frąckowiak, Małgorzata Niemen, Maryla Rodowicz, Xymena Zaniewska czy Kalina Paroll i wiele innych. Film pokazuję najważniejsze zjawiska społeczne i przede wszystkim "modowe", które dało się rozpoznać na przełomie tych kilku dziesięcioleci. Dowiecie się kim byli bikiniarze, dlaczego rolki filmowe wywoływano w sklepie spożywczym oraz gdzie Małgorzata Blikle (modelka Mody Polskiej) kupiła swoje pierwsze sztuczne rzęsy. Dokument jest wręcz naszpikowany modowymi smaczkami, archiwalne fragmenty z WFDiF karmią oczy, które chłoną je jak gąbka wodę, a wypowiedzi zaproszonych bohaterów są bardzo interesujące - nikt nie zanudza patetycznym gadaniem o tym, że moda jest sztuką bla bla bla;) Ostatnie zdanie Pani Barbary Hoff myślę, że jest już nieaktualne (film był kręcony w 2006 roku), ale sami to oceńcie. Zapraszam na poświęcenie 50 minut dla mody polskiej!
PS Jeśli macie ochotę na więcej filmów związanych z tematyką mody przejrzyjcie moją listę TUTAJ.

3 komentarze:

  1. Nie wiedziałam o istnieniu tego filmu, ale z chęcią obejrzę :) Pewnie nawet jeszcze dzisiaj :) Przejrzałam blog i bardzo mi się tu podoba :) Obiecuję, że będę tu wracać i pozdrawiam cieplutko!

    OdpowiedzUsuń
  2. "Przepraszamy. Z uwagi na ograniczenia licencyjnie material jest nie dostepny z kraju ktorego sie laczysz." Aha. Fajnie. To sobie poogladalam :(

    OdpowiedzUsuń

nRelate Posts Only